
Sú najmä energeticky úspornejšie vďaka lepším izoláciám - tento fakt má ale aj isté nevýhody. Medzi najzávažnejšie patrí vlhkosť v dome a veľká záťaž pre astmatikov.
Keď vlhkosť v dome pribúda
Totiž na to, aby zostal vzduch v domove čerstvý alebo, povedzme, menej opotrebovaný, je potrebné pravidelné vetranie a prísun kvalitného čerstvého vzduchu. V opačnom prípade nastáva rozmnoženie mikróbov a rôznych škodcov vo vzduchu či sa zvyšuje riziko ochorení dýchacích ciest. Sprchovanie, kúpanie sa, umývanie riadu, varenie ba dokonca aj dýchanie produkujú vlhkosť v dome. Pri zanedbaní tohto problému a nevyhľadaní efektívneho riešenia môže dôjsť k rozvoju plesní, ktoré so sebou prinášajú vlastnú sadu negatívnych účinkov na ľudský organizmus.
Rekuperácia - ekonomicky prívetivé riešenie
Očividným riešením je, namietli by ste, staré dobré otvorenie okien. Tento postup však v zime nepredstavuje práve najefektívnejšie východisko, vaša drahocenná tepelná energia vám tak totiž prekĺzne pomedzi prsty a peniaze môžete rovno spláchnuť v toalete. Pri takomto vetraní sa stratí značné množstvo tepla, dokonca až okolo 50 %. Ekonomicky a kvalitatívne prívetivejšie riešenie predstavuje rekuperácia. Pri rekuperácii sa vzduch privádzaný do budovy predhrieva teplým odpadovým vzduchom, ktorý je z miestnosti odvádzaný, pričom základom tohto systému je tzv. rekuperačná jednotka. Kým v prípade vetrania cez okná by teplý vzduch odchádzal z miestnosti von bez úžitku, použitím rekuperačného výmenníka odpadové teplo odovzdá väčšinu svojho tepla vonkajšiemu privádzanému vzduchu. Čerstvý predhriaty vzduch prichádzajúci do miestnosti je následne dohrievaný na požadovanú teplotu tak, aby sa zabezpečilo tepelné pohodlie.
Pri vetraní pomocov okien sa stratí značné množstvo tepla, dokonca až okolo 50 %.
Rekuperácia a vetranie okien, čo s tým?
Aj v prípade inštalácie rekuperačného zariadenia však netreba mať obavy z nemožnosti klasického vetrania, otvárať okná teda naďalej pokojne môžete. Spôsobíte iba ak to, že znížite účinnosť rekuperácie a do vášho bydliska vpustíte v lete teplo a v zime chlad. Prípadne znížite účinnosť filtrácie vzduchu, keďže spolu s čerstvým vzduchom vám cez okno vnikne prach, peľ a podobné látky. Tieto látky obyčajne vetracia jednotka ale zachytí svojimi filtrami.
Váš dom je ako živý organizmus, tiež potrebuje dýchať a vyplaviť toxíny. Zbavte sa teda škodlivej dusnoty či hyzdiacich vlhkých plôch a stavte na úsporný vetrací systém budúcnosti.