Údržba rekuperácie

  • 03 marca, 2019
  • Vetranie s rekuperáciou
Rekuperácia nám síce poskytuje rovnaké pohodlie ako dnešné WC, vďaka ktorému už ráno nemusíte z postele utekať na latrínu na koniec dvora, avšak určite je potrebná údržba rekuperácie. V jej prípade totiž neexistuje samočistiaci systém a rozhodne na trhu nie sú ani bezúdržbové rekuperačné jednotky.
udrzba rekuperacie_2
udrzba rekuperacie_1

Na obrázku môžete vidieť práve to, čo sa stane s filtrom a protiprúdnym rekuperačným výmenníkom, ak sa zanedbá údržba rekuperácie.

Po čase sa filtre zanesú natoľko, že cez nich nedokáže prúdiť vzduch, čo následne podporí kondenzáciu na nesprávnych miestach.  A zároveň sa cez vlhko, tmu a teplo vytvoria ideálne podmienky na vznik plesní. Presne to sa spustí v jednotke, ktorá je už niekoľko mesiacov po termíne výmeny filtrov a nieje pravidelná údržba rekuperácie.

Ako často je potrebná údržba rekuperácie?

Záleží od jej typu. Niektoré jednotky (napríklad Fresh FRX) sú určené na montáž do krovu a výrobca určite nechce, aby si vyžadovali pričastú kontrolu. Veľkokapacitné kapsové filtre v kovovom vyhotovení umožňujú natiahnuť servisnú dobu aj na 2 roky. Samozrejme, pre čo najefektívnejšie fungovanie rekuperácie je ich častejšia výmena a čistenie vítaná. Na trhu sú však i jednotky, ktoré namiesto kapsových filtrov obsahujú iba filtračnú textíliu v rámčeku. V tomto prípade treba filtre kontrolovať aspoň pätkrát do roka a raz ročne by sa mala vykonať dokonalá údržba rekuperácie. Tu si je však potrebné dať pozor na rozoberateľnosť jednotky, z niektorých totiž nedokážete vybrať nič okrem filtrov.

Kvalitná rekuperácia by sa mala dať určite rozobrať celá, ideálne bez použitia skrutkovača. Napríklad pri jednotke Flexit NORDIC S dokážete vybrať motor, filtre a rotačný rekuperačný výmenník bez použitia náradia, ostane vám tak vlastne len prázdna kovová krabica. Ak si jednotku čistíte sami, budete za takéto prevedenie vďačný, v prípade, že čistenie vykonáva firma, bude pravdepodobne vďaka tomu finančne menej nákladné.