Škandinávske mašiny, ktoré vás nesklamú: Nordic S s výkonom až 500 m3/h

  • 02 februára, 2020
  • Vetranie s rekuperáciou
Kvalita pod jednou strechou Energeticky účinné a ultra tiché severské rekuperačné jednotky Nordic S sú na súčasnom konkurenčnom trhu vzduchotechniky považované za modelovú radu vetracích systémov určených do všetkých typov podnebia. Rekuperačné jednotky od Flexitu disponujú certifikátom Eurovent, ktorý dokáže oponovať mnohým skúseným odborníkom vzduchotechniky. Tento certifikát posilňuje záruku severských jednotiek, ktoré fungujú najviac v […]

Kvalita pod jednou strechou

Energeticky účinné a ultra tiché severské rekuperačné jednotky Nordic S sú na súčasnom konkurenčnom trhu vzduchotechniky považované za modelovú radu vetracích systémov určených do všetkých typov podnebia. Rekuperačné jednotky od Flexitu disponujú certifikátom Eurovent, ktorý dokáže oponovať mnohým skúseným odborníkom vzduchotechniky. Tento certifikát posilňuje záruku severských jednotiek, ktoré fungujú najviac v chladnom prostredí. Modely sú konštruované veľmi jednoducho. V prípade užívateľského servisu sú jednotlivé komponenty prístupné bez použitia montážneho zariadenia.


Vysokú účinnosť rekuperačnej jednotky Nordic S zabezpečuje celoročne rotačný výmenník (najčastejšie hliníková fólia s vysokou tepelnou vodivosťou), ktorý vám zaistí najvyšší spätný zisk kúrenia, chladenia a vlhkosti. Tento typ rekuperačnej jednotky (výmenníka) si dokáže veľmi dobre poradiť aj s náročnejšími klimatickými podmienkami a problém mu nebudú robiť ani nižšie mínusové teploty. Dôvod je jednoduchý. Nordic S, s rotačným výmenníkom tepla rotuje v pomalších intervaloch okolo svojej osi a spätne odovzdáva teplo. 

To, čo dýchame ovplyvňuje kvalitu nášho života a zdravia. Čistý a čerstvý vzduch je zárukou energie a dobrej nálady človeka. Najprv prijme teplo z odvádzaného vzduchu, pootočí sa odovzdá ho čerstvému prevádzanému vzduchu. Výhodou rotačného výmenníka Nordic S je, že vďaka otáčaniu nikdy nezamŕza a navyše do interiéru vracia nielen teplo ale aj časť vzdušnej vlhkosti. Riešiť teda nemusíte ani odvod kondenzátu. Od rekuperačnej jednotky s rotačným výmenníkom tepla môžete očakávať 85 % až 92 % účinnosť.

Pri odovzdávaní a prijímaní vzduchu v rekuperačnej jednotke sa vzduch preháňa cez HEPA filtre. Práve filtre HEPA sú mimoriadne účinné pri odstraňovaní mikročastíc zo vzduchu. Tieto častice spôsobujú najväčšie znečistenie. Samotný filter je tvorený zo sklenených vlákien, ktoré sú náhodne usporiadané tak, aby zachytili veľké aj malé častice. Rekuperačné jednotky Nordic S s filtráciou HEPA dokážu zachytiť aj tie menšie nečistoty, pretože nasávaný vzduch prechádza cez jemnú spleť sklených vlákien, na ktoré nečistoty priľnú. Pri výrobe filtrov musia byť dodržané veľmi prísne pravidlá a dôsledný výrobný postup, aby mohol byť filter označený ako HEPA. Aby bol filter kvalifikovaný ako filter tejto úrovne, musí byť schopný odstrániť minimálne 99,97 % častíc, ktoré sú väčšie ako 0,3 mikrónov.

Len pre porovnanie, hrúbka ľudského vlasu je okolo 40 mikrónov, takže si môžete jednoducho predstaviť, aké neuveriteľné malé častice musí filter HEPA zachytiť. 

Pri jednotke Flexit NORDIC S si dokážete vybrať motor, filtre a rotačný rekuperačný výmenník bez použitia náradia. Jednoducho vám ostane len prázdna kovová krabica. Ak si jednotku vyčistíte sami, budete za takéto prevedenie vďačný, v prípade, že čistenie vykoná firma, bude pravdepodobne vďaka tomu finančne menej nákladné. Oproti ostatným rekuperačným jednotkám, Nordic S nedisponuje žiadnou výstelkou. To znamená ľahký prístup aj pre bežného užívateľa rekuperácie v rodinnom dome. Vnútro jednotky je celokovové a ľahko prístupná na čistenie.  Dnes už vieme, že rekuperačné jednotky s polystyrénovým vnútrom je po čase nemožné vyčistiť.

Dopyt po dobre izolovaných budovách v poslednom desaťročí výrazne vzrástol. Domy, ktoré sú dobre izolované a nie sú správne vetrané, môžu mať zlú kvalitu vnútorného vzduchu, čo môže mať výrazný vplyv na kondenzáciu, vlhkosť, plesne a prach v domácnosti. To môže viesť k nepríjemným zápachom a hromadeniu toxických plynov a dokonca k zdravotným problémom, ako je astma a iné dýchacie ťažkosti. Ak chcete znížiť svoje náklady na vykurovanie, mať doma nepretržitý prísun čerstvého, filtrovaného vzduchu, bez plesní a kondenzátu, potom je pre vás rekuperačný systém od Flexitu.