Protiprúdna alebo rotačná rekuperačná jednotka?

  • 04 apríla, 2019
  • Vetranie s rekuperáciou
img_1
Protiprúdna alebo rotačná rekuperačná jednotka, ktorú vybrať? Za posledné roky, ktoré sú presýtené množstvom neskúsených predajcov z oblasti fyziky a vzduchotechniky, sa vytvorilo priveľa mýtov, ktoré sú buď proti alebo za jeden typ rekuperačného výmenníka. V skutočnosti sú však oba typy dobré.

Protiprúdna alebo rotačná rekuperačná jednotka?

V tom, že každý z nich je určený na iné parametre stavby a účely. Rekuperačná jednotka totiž nepracuje len s teplotou, ale aj vlhkosťou a odporom, a práve tieto parametre nastavujú podmienky na správny výber rekuperátora. 

Podmienky v interiéri:

Teplota: 25
Vlhkosť: 55 % RH

Podmienky v exteriéri:

Teplota: 2 ℃
Vlhkosť: 85% 

Všimnite si, že teplota a vlhkosť vonku poukazuje na chladné, vlhké, možno aj upršané počasie. A pozrite sa, čo sa aj napriek tomu stane s vlhkosťou privádzaného vzduchu po ohriatí rekuperačným výmenníkom. 

rekuperacna jednotka
rekuperacny rekuperator

Rotačný rekuperátor

Teplota privádzaného vzduchu zohriateho rekuperátorom: 21 ℃
(účinnosť rekuperátora bola 82%)

Vlhkosť privádzaného vzduchu zohriateho rekuperátorom: 52,7 %
(Takáto vlhkosť vzduchu je ideálna)

protiprudny rekuperator

Protiprúdový rekuperátor

Teplota privádzaného vzduchu zohriateho rekuperátorom: 21,6 ℃
(účinnosť rekuperátora bola 82%) 

Vlhkosť privádzaného vzduchu zohriateho rekuperátorom: 23,3 %

Parametre poskytol výpočtový program HOVAL KASER  (Hoval je najväčší výrobca protiprúdnych a rotačných rekuperátorov).

Záver: Nemusíte byť odborníkom,  aby ste z vyššie uvedeného zistili, že rekuperácia s protiprúdovým výmenníkom je určená prevažne do starých vlhkých domov, ktoré majú problém s hydroizoláciou či už základov alebo strechy, a vďaka tejto jednotke sa tejto vlhkosti úspešne zbavujú. Nie je ale vhodná do novostavieb a dobre hydroizolovaných domov, nakoľko v tých dochádza v zime k prerušeniu vzduchu až do zdraviu škodlivých podmienok.

A naopak rotačná rekuperačná jednotka v starých domoch nebude vlhkosť dostatočne odstraňovať a môže v nej vytvoriť neželanú kondenzáciu, ktorá má často za následok jej poškodenie. Preto do starých domov nepatrí.

Pre novostavby alebo drevodomy je však rotačná rekuperačná jednotka ideálnym riešením, ktoré v zimnom období zabezpečí príjemnú vlhkosť a teplotu privádzaného vzduchu.