Lokálna rekuperácia – Rekuperačná jednotka pre jednu miestnosť

  • 12 decembra, 2018
  • Vetranie s rekuperáciou
lokalna rekuperacia
lokálna rekuperácia predstavuje aj z finančného hľadiska menej zaťažujúcu variantu, čím sa v súčasnosti v prípade riadeného vetrania stavia do jednoznačného popredia.

Náročná centrálna rekuperácia nemusí byť jedinou cestou...

Na zateplenie jednej izby alebo aj celej budovy je potrebné podstatné množstvo tepelnej energie. Na druhej strane ale každý, kto sa snaží ochladiť miestnosť a býva v teplej či vlhkej oblasti, jej spotrebuje ešte viac.

Rekuperácia - štandard každého bývania

Avšak inteligentné technológie umožňujú obnovu 90 % tejto energie a k tomu ju ešte úsporne využívajú. Ak sa pýtate, ako?, odpoveďou sú moderné tepelné výmenníky, jednotky, ktoré do izby neustále privádzajú predhriaty a čerstvý vzduch. Tým umožňujú úsporné zimné vetranie bez teplotného nepohodlia v podobe nepríjemného prievanu zo studeného vzduchu.

V súčasnosti sa vetranie rekuperačným systémom v domoch, bytoch či v kanceláriách a iných komerčných priestoroch stáva štandardom. Zabezpečuje sa ním totiž prísun čerstvého a zdravého vzduchu bez straty na drahocennej tepelnej energii, čo je jeho nesporne obrovskou výhodou. V už postavených budovách však býva inštalácia centrálneho rekuperačného zariadenia často náročná a niekedy i nemožná. Netreba však zúfať.

Decentrálne riadené vetranie - skvelá voľba

V takomto prípade je na mieste zvážiť tzv. lokálnu (decentrálnu) rekuperáciu, teda inštaláciu rekuperátora do jednej miestnosti, resp. izby vo vašom dome. Princíp jej fungovania je pritom identický ako pri centrálnej jednotke. V protiprúdovom výmenníku prebieha súčasne prívod čerstvého vonkajšieho vzduchu a odvod izbového odpadového vzduchu. Lokálna rekuperácia umožňuje kvalitnú výmenu vzduchu v akomkoľvek priestore a v porovnaní s centrálnymi systémami je jej montáž rýchla a vzhľadom na to, že sa pri nej nerealizuje rozvodný systém, i pomerne jednoduchá. A to sú skutočne neoceniteľné benefity. Lokálna rekuperácia sa zároveň vyznačuje nízkou hlučnosťou a minimálnymi požiadavkami na priestor a stavebné zásahy.