Hlučnosť rekuperácie

  • 02 februára, 2019
  • Vetranie s rekuperáciou
Hlučnosť rekuperácie
Najdôležitejšia parameter pri výbere vetracieho systému je jeho hlučnosť. Ak sa to podcení zákazník nebude používať zariadenie pravidelne alebo ho úplne vypne.

Hlučnosť rekuperácie za cenu čistého vzduchu a lacnej energie? Nemusí to byť pravda!

           Ak vezmeme do úvahy ich význam rekuperácie a fakt, že majú práve tieto vetracie systémy na starosti prísun čerstvého a zdravého filtrovaného vzduchu, ide o vskutku vážny problém. Bez správnej ventilácie totiž dochádza k úpadku komfortu a vzrastu zdravotných komplikácií. Koniec koncov, kvalita vzduchu v interiéroch výrazne narástla práve odvtedy, ako na trhu nastal boom nízkoenergetických domov.

Hodnoty hluku v dB

Pre zjednodušenie predstavivosti hladiny hluku ponúkame hodnotový graf.

Príčiny nadmerného hluku rekuperácie

            V skutočnosti nemusí hlavný zdroj hluku predstavovať samotná rekuperačná jednotka, ale najčastejšou príčinou jeho nadmernosti v obydlí je šetrenie či už pri výrobe samotného rekuperačného zariadenia či pri inštalácii. Občas býva centrálna jednotka umiestnená príliš blízko k spálňam, prípadne jednotku neobklopuje dostatočná akustická izolácia. Alebo je hlučnosť rekuperácie spôsobená nesprávne voleným potrubím, nesprávnou montážou a veľkosťou šácht.

Tlmiče hluku do potrubia

         Niektoré rekuperačné jednotky sú ponúkané rovno s tlmičom hluku do potrubia. Tu sa jedná prežne o staršie modely, ktoré technologický zaostávajú. Moderné rekuperačné jednotky nepotrebujú dodatočné tlmiče hluku. Vďaka kvalitnejším motorom s väčším priemerom pracuje tak táto rekuperácia na nižších otáčkach. Následne vďaka správnemu tvarovaniu nutornej časti prúdi vzduch lineárne a ne vytvára turbulentný šum.

Pozor na veľkosť rekuperačnej jednotky

            Je nesmierne dôležité sa pred zaobstaraním rekuperácie dostatočne informovať a vybrať kvalitné zariadenie, ktoré nebude príliš hlučné. Pre zorientovanie sa najlepšie poslúži ErP štítok jednotky, kde má zákazník možnosť vidieť hlučnosť pri danom prietoku. Jedným z významných aspektov, ktoré by ste mali zohľadniť, je i veľkosť jednotky. Je lepšie jednotku mierne predimenzovať aby jej reálny chod bol na úrovni 60% jej maximálneho výkonu. Je to preto že výrobcovia motorov práve v tomto bode dosahujú najlepšiu účinnosť a akustiku.

            Snažte sa preto nájsť výrobcov, ktorí ponúkajú inštaláciu a údržbu kompletnému systému a príslušenstva. V prípade montáže rekuperačnej jednotky s rôznymi nekompatibilnymi komponentmi totiž dochádza práve k problémom s hlukom a nižšej efektívnosti systému. Po inštalácii je dobré nechať celé zariadenie skontrolovať odborníkom, aby ste mali zaistené správne fungovanie vetracieho systému.