Čo je to rekuperácia

  • 12 decembra, 2018
  • Vetranie s rekuperáciou
Zbaviť sa mokrých rohov stien, dusného či suchého vzduchu a ešte pri tom ušetriť? Máte niekedy pocit, akoby sa čerstvý vzduch vybral z priestorov vášho obydlia na dovolenku? Dychtíte po ňom, no namiesto toho musíte trpieť škvrny, ktoré po sebe zanechal? Nie ste sami.

Keď sa kvalita vzduchu zhoršuje...

V súlade sú súčasnými stavebnými trendmi sa pri výstavbe domov realizuje nadštandardné zatepľovanie a hrubé izolácie kompenzujú drahé vykurovacie energie. Tieto postupy sa zdajú byť neškodné až dovtedy, kým sa obytného priestoru niekto nenasťahuje. Práve rôznymi denodennými činnosťami, akými sú sprchovanie alebo varenie, totiž dochádza k rapídnemu zhoršovaniu kvality vzduchu.

Áno, hygienikmi odporúčaná vlhkosť vzduchu, ktorou by sa predišlo vyschýnaniu slizníc, je 35 % až 60 %. Takáto úroveň relatívnej vlhkosti sa však často stáva rodiskom plesní a nedostatočné vetranie interiérov môže viesť k rôznym zdravotným problémom od nevoľnosti až po alergie a choroby respiračného ústrojenstva. Nastoľuje sa tu preto nevyhnutná otázka výmeny tohto vydýchaného znečisteného vzduchu za svieži vonkajší. 

Nestačí len vyvetrať?

Poviete si: stačí predsa vyvetrať, no takto vám zbohom dáva aj drahocenné teplo, čím celý príbeh so zatepľovaním a úsporou nekončí práve happy endom. Tepelné straty vznikajúce vniknutím vonkajšieho vzduchu do interiéru totiž dosahujú až 40 % z celkových tepelných strát budovy. Ako sa dostať z tejto zdanlivo ošemetnej situácie?

S rekuperáciou bývate zdravo a úsporne

Čo je to rekuperácia? Je to výmena tepla prostredníctvom rekuperátora, zariadenia, ktoré teplým izbovým vzduchom ohrieva ten vonkajší. Svieži vonkajší vzduch a izbový znehodnotený sa vymenia vo vnútri vzduchotechnickej jednotky, pričom sú sústavou kanálikov oba vzduchy oddelené do úzkych prúdov.

Zároveň je vchádzajúci vzduch ohrievaný tým „odpadovým“, vnútorným. Výsledkom je ušetrenie v zatepľovaní až o 25 % celkovej ceny, čo rozhodne nie je málo. Na druhej strane v lete počas horúčav, kedy v dome pracuje klimatizácia, rekuperátor vnikajúci vzduch dokonale ochladzuje, čo vedie k jej jednoznačnému šetreniu.

Myslite teda na prostredie, v ktorom žijete, nedopustite jeho znehodnotenie a nepodstupujte hazard so zdravím a peňaženkou. Znečistené a hlučné prostredie v mestách či rastúce ceny energie dnes viditeľne čoraz častejšie nútia zvažovať tento úsporný spôsob vetrania nejedného z nás.