
Poznáte to: za oknom treskúca zima, všade snehové závoje a ľadové slzy visiace zo striech. Snehové vločky odievajú vaše okná do svadobných šiat. Vy si v pohodlnom objatí deky užívate teplo, ktorým vás od vonkajška izoluje zateplený byt, keď váš pohľad odrazu upúta nepekná škvrna v rohu, ku ktorej onedlho pribúdajú ďalšie a ďalšie. Vlhkosť sa postupne rozširuje a vy sa vo vašom byte odrazu cítite ako v stredovekom hrade. Poradíme vám ako sa zbaviť vlhkosti v byte.
Optimálna vlhkosť v interiéri je 38 až 45 % a príliš vysoká so sebou nevyhnutne prináša nepríjemné sprievodné prejavy. Po prekročení 60% totiž dochádza k rozmnožovaniu baktérii, rôznych škodcov, k vzniku plesní a rozvoju alergií či astmy. Našťastie, aj na túto nepríjemnú zložku bývania existujú riešenia. Vo všetkých prípadoch ide, samozrejme, o vetranie, no nie vždy v ekonomicky priaznivej variante.

Ako sa zbaviť vlhkosti?
Vetraním nahrádzame vnútorný znečistený vzduch, ktorý obsahuje nadbytok oxidu uhličitého, cigaretového dymu či vodnej pary, tým vonkajším. Poznáme ho ako prirodzené a nútené, pričom prirodzeným spôsobom vetrania je napr. jednoduché otvorenie okna.
Ak ale nechceme zmrznúť a prísť o drahocennú tepelnú energiu nahromadenú v byte, tento spôsob najmä v zime nemusí byť tým najlepším nápadom. Čo ak však existuje riešenie, ako sa zbaviť nežiadúcej nadbytočnej vlhkosti bez opomenutia ekonomického hľadiska? Ba dokonca si zabezpečiť aj v letných mesiacoch prísun chladného vzduchu a ušetriť na klimatizácii?
Vetraním nahrádzame vnútorný znečistený vzduch, ktorý obsahuje nadbytok oxidu uhličitého, cigaretového dymu či vodnej pary, tým vonkajším. Poznáme ho ako prirodzené a nútené, pričom prirodzeným spôsobom vetrania je napr. jednoduché otvorenie okna. Ak ale nechceme zmrznúť a prísť o drahocennú tepelnú energiu nahromadenú v byte, tento spôsob najmä v zime nemusí byť tým najlepším nápadom. Čo ak však existuje riešenie, ako sa zbaviť nežiadúcej nadbytočnej vlhkosti bez opomenutia ekonomického hľadiska? Ba dokonca si zabezpečiť aj v letných mesiacoch prísun chladného vzduchu a ušetriť na klimatizácii?

Výhody riadeného vetrania
Reč je o rekuperácii, ktorá v súčasnosti dosahuje účinnosť až 90 %. Hlavnou úlohou rekuperátora je vylučovať vydýchaný odpadový vzduch a zabezpečiť prísun čerstvého vzduchu so špecifickými parametrami, akými sú vlhkosť, teplota a úspornosť. Prívod teplého vonkajšieho vzduchu zabezpečuje ventilátor, pričom vzduch prechádza jeho filtrami, kde sa odstraňuje prach, špina a peľ. Napokon je tento očistený vzduch nasmerovaný do tepelného výmenníka. Zároveň je odpadový vzduch z izby tzv. vyťahovaný ventilátorom a potom taktiež vedený do spomínaného výmenníka. Pre to, aby sa v miestnosti dodržali tepelné požiadavky, je čerstvý vzduch prichádzajúci do miestnosti následne dohrievaný na požadovanú teplotu. Klasickým okenným vetraním by teplý vzduch unikal bez úžitku, avšak použitím rekuperátora odovzdáva izbový odpadový vzduch časť svojho tepla čerstvému vonkajšiemu vzduchu.
Rekuperáciu ocenia mimochodom aj ľudia trpiaci alergiou, ktorí budú môcť konečne voľne dýchať. Stav tepla a vlhkosti celého vnútorného prostredia bytu sa totiž práve nepretržitým vetraním upraveným vzduchom zlepšuje.